Pomorska Kolej Metropolitalna S.A. wspólnie z redakcją „Polski Dziennika Bałtyckiego” organizują plebiscyt na nazwy przystanków PKM. Do 29 marca czekamy na Państwa sugestie i propozycje, a już w kwietniu opublikujemy ankietę, w której będzie można zagłosować i wybrać ostateczne nazwy nowych stacji kolei metropolitalnej.
Pomysł zorganizowania plebiscytu, w którym sami mieszkańcy – przyszli pasażerowie PKM – będą mogli wybrać nazwy przystanków kolei metropolitalnej, narodził się po dyskusji, jaka na ten temat rozgorzała w Internecie na początku 2011 r. Po rekomendowaniu 13 stycznia br. przez Zarząd Województwa Pomorskiego ostatecznej wersji przebiegu linii PKM, wielu mieszkańców zaczęło zgłaszać własne propozycje nazw części przystanków PKM. Chociaż od początku przedstawiciele spółki PKM S.A. podkreślali, że nazwy pojawiające się w dokumentacji projektowej są jedynie nazwami roboczymi, wywołały one na tyle żywą dyskusję (zarówno w Internecie, jak i podczas spotkań z mieszkańcami), że postanowiliśmy zorganizować plebiscyt, w którym każdy zainteresowany tym tematem, będzie miał okazję się wypowiedzieć.
Podobnie jak przed dwoma laty zorganizowaliśmy wspólnie z „Polską Dziennikiem Bałtyckim” konkurs na logo Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, tak samo obecnie razem z redakcją „PDB” przygotowujemy plebiscyt w sprawie nazw przystanków PKM. W dniu 7 marca 2011 r. na comiesięcznej stronie „PDB” poświęconej PKM opublikowana została mapa przebiegu kolei metropolitalnej (jej skan zamieszczamy poniżej) z propozycjami dwóch nazw dla każdego z przystanków:
Propozycja nr 1 – to robocza nazwa z dokumentacji projektowej PKM;
Propozycja nr 2 – to nazwa najczęściej pojawiająca się w internetowych komentarzach oraz ankietach wypełnianych przez mieszkańców podczas lutowych spotkań informacyjnych.
Ponadto do 29 marca każdy zainteresowany może zgłosić własne propozycje nazw poszczególnych przystanków, wysyłając je na adres e-mail: przystanki.plebiscyt@prasa.gda.pl
Pod koniec marca kapituła złożona z przedstawicieli Samorządu Województwa Pomorskiego, miasta Gdańska, redakcji „Polski Dziennika Bałtyckiego” i spółki PKM S.A. wybierze spośród wszystkich zgłoszeń maksymalnie po trzy propozycje nazw dla każdego z przystanków. Znajdą się one następnie w specjalnej ankiecie do głosowania, która zostanie opublikowana 4 kwietnia w „Polsce Dzienniku Bałtyckim”.
Wyniki tej ankiety pozwolą na wyłonienie ostatecznych nazw poszczególnych stacji kolei metropolitalnej, które poznamy w maju. Dzięki temu w oficjalnym wniosku o unijne dofinansowanie inwestycji, jaki zostanie wysłany do Komisji Europejskiej na przełomie maja i czerwca br., znajdą się już nowe, wybrane przez samych mieszkańców nazwy przystanków PKM.